субота, 27 червня 2015 р.

24 червня в центрі "Менора” (м.Дніпропетровськ) відбулася презентація книги Тімоті Снайдера (американського історика, професора Єльського університету) “Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним” (Дуліби, 2015). Зал “Синай” був вщент заповнений. Головним організатором став Український інститут дослідження Голокосту “Ткума”. Модерував подію канд. істор. н. Ігор Щупак, директор Інституту та директор Музею “Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні”. В залі були присутні представники найрізноманітніших груп населення, науковців і поціновувачів історії: студенти та викладачі національного університету імені Олеся Гончара та інших навчальних закладів Дніропетровська, Запоріжжя, Кривого Рогу, школярі старших класів шкіл Дніпропетровська та області, члени єврейських організацій та представники Європейського християнського конгресу, музейники, журналісти. Особисто для мене ця зустріч була більш цікавою з точки зору можливості спілкування з автором як з "носієм мови". Поспілкуватися таки вдалося. Вражена! А ще більше вражена його коректною, чистою українською мовою! Зустріч відбувалася в рамках Міжнародного науково-практичного семінару "Історична пам'ять про Другу світову війну, Голокост та інші геноцидні явища". Співорганізаторами Міжнародного науково-практичного семінару є "Ткума", Музей "Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні", Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Запорізький національний університет, Український католицький університет, Український центр досліджень Голодомору.
Після презентації Тімоті Снайдер разом з учасниками семінару взяв участь в екскурсії музеєм “Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні”, який справив на всіх відвідувачів глибоке враження: концепцією, застосуванням найкращих досягнень музейної справи, технологій щодо ергономічного використання простору та презентації експонатів, дизайном, креативністю експозиції.
Проф. Тімоті Снайдер спілкувався з колегами по історичному цеху – Ярославом Грицаком, Гульнарою Бекіровою, Людмилою та Владиславом Гриневичами та ін.


 До речі, 22 червня 2015 року в київському Будинку Вчителя відбулася перша в Україні презентація книги «Криваві землі: між Гітлером і Сталіним» у російськомовному перекладі за участю її автора. Цьогорічна презентація також стала початком просвітницького проекту в Україні, який спільно з автором книги та видавництвом «Дуліби» реалізовують Міністерство освіти і науки України, Міністерство оборони України та Посольство Сполучених штатів Америки в Україні. У старті просвітницького проекту взяли участь заступник Міністра освіти і науки України Павло Полянський, Надзвичайний та повноважний посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, начальник Центрального будинку офіцерів Збройних Сил України, полковник Євген Блискун.

В рамках проекту Міністерство освіти і науки України передасть навчальним закладам в різних регіонах країни близько 2 000 безкоштовних примірників книги «Криваві землі: між Гітлером і Сталіним». Міністерство оборони, своєю чергою, планує поширити книги у військових навчальних закладах України, бібліотеках військових частин та госпіталях. Електронна версія книги також розміщена у вільному доступі на порталі timothysnyderbloodlands.com.
Суть проекту полягає в тому, щоб через книгу «Криваві землі: між Гітлером і Сталіним» поширювати знання про трагічні моменти спільної європейської історії 20 століття (а саме – Другу світову війну) на всіх теренах України, зокрема серед російськомовного населення.
Автор книги Тімоті Снайдер пояснив, що кривавими землями називає територію, де в період Другої світової війни перетнулася німецька і радянська влади: Польща, Україна, Білорусь, Балтійські держави, захід Росії. Саме тут було навмисно знищено 14 мільйонів людей, коли Гітлер і Сталін перебували при владі. «Заради здорового глузду, історичної ясності, заради пошани до всіх цих загиблих – ми мусимо звернути на них увагу і пам’ятати про них. Ми маємо спробувати осягнути, що втратила наша цивілізація разом з цими 14 мільйонами життів. Інакше ми, історики, програємо як гуманісти», - зазначив Тімоті Снайдер.
За словами історика, щоб зрозуміти причини і наслідки Другої світової війни, її потрібно розглядати як спільноєвропейський трагічний період 20 століття, а не з точки зору кожної окремої національної історії: історії поляків, росіян, євреїв чи українців. На думку Тімоті Снайдера, лише так кожна нація зможе знайти відповіді на питання, чому серед них були жертви, колаборанти і ті, хто просто спостерігав осторонь.
Довідково: Тімоті Снайдер – історик, дослідник європейської історії  20 століття, доктор історії Єльського університету з 2001 року та співробітник Інституту наук про людину у Відні. Його книжка «Криваві землі: між Гітлером і Сталіним» стала світовим бестселером. Вона перекладена 26 мовами світу і цьогоріч вперше з’явилася у російськомовному перекладі. Українською мовою книжка побачила світ ще у 2011 році. 

Немає коментарів:

Дописати коментар